top of page

 

 

Matka Ziemia

 

Znaczna większość zlotowiczów szanuje Matkę Ziemię, dlatego byłoby bardzo dobrze, gdyby okazywali to również w praktyce w czasie trwania zlotu.W związku z tym prosimy o:

 

  • nie używanie detergentów na plaży i w wodzie. Do mycia będą wyznaczone miejsca

  • oszczędne używanie dostarczanej przez organizatora wody

  • nie dewastowanie i nie zanieczyszczanie terenu i okolic zlotu

  • rozpalanie ognisk jedynie w wyznaczonych w tym celu miejscach oraz przemyślane korzystanie z opału nie ścinanie i nie niszczenie żywych drzew i krzewów

  • nie palenie plastikowych odpadów wrzucanie śmieci do śmietników lub worków na śmieci dostarczonych przez organizatora i zbieranie niedopałków

  • sprzątnięcie przed wyjazdem miejsca obozowiska, zebranie i wyrzucenie śmieci, zasypanie rowów, dziur i ognisk, złożenie tyczek, itp. Teren na który przyjedziemy powinien po wyjeździe wyglądać możliwie tak samo jak przed naszym przyjazdem.

     

Jeżeli ktoś nie będzie stosowała się do powyższych zaleceń organizator będzie wyciągał konsekwencje wraz z usunięciem  z terenu obozu włącznie!

 

Uczestnicy Zlotu

Tak jak każda osoba w tubylczych, indiańskich społecznościach miała swoje miejsce, tak samo każdy uczestnik zajmuje pewne miejsce w zlotowej społeczności.Jako, że na zloty przyjeżdżają całe rodziny z dziećmi, wszyscy powinni dbać o ich bezpieczeństwo:

  • jeśli widzimy jakieś dziecko bez opieki, powinniśmy się nim zainteresować;

  • jeśli nasi sąsiedzi mają małe dzieci, które kładą spać wcześnie, a my chcemy posiedzieć dłużej i zachowywać się głośniej, uprzedźmy ich o tym;

  • jeśli mamy małe dzieci- dla własnego i innych spokoju- postawmy namiot/tipi w miejscu oddalonym od centralnego miejsca w obozie;

Na zlocie powinniśmy darzyć się wzajemnym szacunkiem, sporne kwestie starać się rozwiązywać bez emocji. W trudnych sytuacjach można zwrócić się do jednego ze Strażników Cieksasu, organizatora lub kogoś ze starszych zlotowiczów.

 

Nie jest istotne czy ktoś jest na zlocie po raz pierwszy, czy należy do Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian czy też nie, każdy w takim samym stopniu zasługuje na szacunek. Na zlocie życzylibyśmy sobie akceptacji i zrozumienia dla osób chodzących w strojach indiańskich. Jeśli ktoś nie ma stroju na pewno nie powinien czuć się gorszy z tego powodu, ponieważ zlot jest otwarty dla wszystkich i panuje na nim dowolność w ubiorze. Można chodzić ubranym po „cywilnemu”, ponieważ odświętne stroje(o ile takowe ktoś posiada) zakłada się najczęściej podczas uroczystego otwarcia zlotu, podczas występów i specjalnych okazji. Nie powinien jednak dziwić widok mężczyzn chodzących w upalne dni tylko w przepaskach biodrowych oraz dzieci biegających nago.

 

Jeżeli ktoś dostąpi zaszczytu mieszkania w tipi, będzie najprawdopodobniej spał w mieszanym towarzystwie. Wszystkie codzienne czynności, takie jak ubieranie, przebieranie, przytulanie są jak najbardziej naturalne i jeśli to komuś przeszkadza albo się wstydzi może wyjść z tipi lub powiedzieć, że chce na chwile zostać sam. Jeśli zaś zobaczymy przed tipi skrzyżowane kije, najlepiej nie wchodzić do środa, ponieważ oznacza to, że kogoś naszła w tym momencie np.chęć na intymne zbliżenie. Jako, że większość uczestników zna się z poprzednich zlotów to powitania są bardzo często wylewne. Nie powinno więc nikogo zdziwić, jeśli zobaczy innych witających się lub sam zostanie powitany poprzez entuzjastyczne przytulenie i poklepanie po plecach. Tak samo słyszane na około pozdrowienia „siostro” oraz „bracie” są jak najbardziej naturalne, a które są odwołaniem do czasów dawnych, kiedy to pozdrawiano się tak w drodze i w obozach. Po prostu miło usłyszeć coś takiego, daje to poczucie wspólnoty z innymi zlotowiczami.

 

W tipi

 W czasie zlotu tipi są dla uczestników domami i tak też powinniśmy je traktować. Każdy lubi gości, ale nie tych nie proszonych.  Dlatego należy przestrzegać pewnych reguł:

  • jeśli przychodzimy do kogoś w odwiedziny należy zaskrobać palcem w płótno- jeśli ktoś jest w środku, prawdopodobnie zaprosi nas do środka;

  • jeśli widzimy skrzyżowane kije przed wejściem oznacza to stanowcze nie wchodzić!

  • przychodząc z pierwszą wizytą w dobrym tonie jest przynieść ze sobą wiązkę chrustu

  • bez pozwolenia gospodarzy nie należy brać niczego do ręki(dany przedmiot może mieć dla niego duże znaczenie);

  • zanim wrzucimy cokolwiek do ognia najlepiej spytać najpierw o to gospodarza;

  • gospodarz lub osoba pełniąca jego obowiązki wskaże nam miejsce, gdzie możemy usiąść. Wchodząc do tipi dobrze jest poruszać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara; jeśli jest bardzo ciasno i musimy przejść przez środek obok ognia, w dobrym tonie jest przeprosić.

Honorowym miejscem w tipi jest miejsce naprzeciwko wejścia. Warto się też zastanowić czy jesteśmy mile widzianym gościem, jeśli zostanie nam wskazane miejsce koło drewna, zaraz koło wejścia. Nie ma to jednak znaczenia jeśli w małym tipi znajdzie się nagle kilkanaście osób.

 

 

Krąg

Dla Indian krąg to miejsce bardzo ważne, wręcz święte. Dlatego też do kręgu tipi nie wchodzimy z żadnym alkoholem.

Krąg to zarówno zasięg tipi, jak i szeroki krąg całego obozowiska. Większość wydarzeń, spotkań, zabaw odbywa się w kręgu, po to, żeby w każdym miejscu obozowiska można było widzieć co się dzieje. Wszystko co się odbywa w kręgu ma charakter otwarty i każdy może wziąć w tym udział!

 

 

Spotkania

Pierwszym i zarazem największym spotkaniem jest Uroczyste otwarcie. O kolejnych spotkaniach dotyczących przeróżnych spraw - informują najczęściej obwoływacze. Oczywiście zanim cokolwiek obwołają, powinni otrzymać od ogłoszeniodawcy gift - czyli jakiś prezent, formę zapłaty za ciężką pracę.

 

Spotkania najczęściej odbywają się na środku placu albo przy głównym ognisku. Nie powinno się zwoływać ludzi w samo południe, w największy upał dlatego spotkania najczęściej odbywają się popołudniami lub rano - dobrze jednak odpowiednio wcześniej zarezerwować czas. Bywa, że w jednej chwili parę osób jednocześnie chciałoby zrobić spotkanie. Decyduje kolejność lub ważność spotkań. Bywa też, że w jednym czasie trzeba wybrać dokąd się udać.

Nie każde spotkanie musi być oficjalne, ogłoszone przez obwoływacza. Wiele spraw załatwia się najlepiej w cieniu tipi, przy ognisku, wieczorami, podczas małych, prywatnych spotkań. Nie każde z nich jest otwarte, nie należy na siłę nigdzie wchodzić. Niemniej jednak poleca się chodzenie na jak największą liczbę spotkań, można wtedy poznać ludzi, dowiedzieć się czegoś ciekawego. 

 

 

Ogień

Dla większości kultur świata ,również Indian ,ogień ma ogromne znaczenie.Tak samo dla nas Centralne Ognisko jest bardzo ważne. Co roku, po zakończeniu zlotu jedna z żagwi jest zachowywana, aby dać początek ognisku kolejnego zlotu. W ten sposób jest zachowana ciągłość, przez co płonie ono na stałe, o co też dbają Strażnicy Ognia.

Przy Centralnym Ognisku:

  • nie przygotowujemy posiłków ani napojów

  • nie pijemy alkoholu

  • nie wrzucamy do niego śmieci

  • nie dokładamy do niego, to jest rola Strażników Ognia, którzy mogą jednak poprosić kogoś o pomoc.

 

Filmowanie i fotografowanie

Podczas ceremonii nie robimy żadnych zdjęć ani nie kręcimy filmów. Można to jednak robić w czasie uroczystego otwarcia, przy występach, zabawach oraz każdej innej sytuacji, o ile wyraźnie nie zaznaczono, że jest to zabronione. Oczywiście nie zaleca się robienia zdjęć i filmów ukradkiem, ponieważ jest to nieetyczne i najzwyczajniej w świecie osobie filmowanej tudzież fotografowanej może się to nie spodobać i może dojść do nieprzyjemnej sytuacji.

 

 

Alkohol i inne używki

Spożywanie alkoholu na zlocie nie jest zabronione, niemniej jest ono obłożone pewnymi restrykcjami, których należy bezwzględnie przestrzegać:

  • uczestnik chodzący po terenie zlotu z otwartą butelka lub puszką, spożywający alkohol w miejscu publicznym zostanie poproszony o opuszczenie zlotu

  • uczestnik przebywający na terenie zlotu pod wpływem środków odurzających zostanie poproszony o opuszczenie zlotu

  • za posiadanie jakichkolwiek środków odurzających uczestnik zostanie wyrzucony ze zlotu oraz organizator natychmiast zgłosi to na policję

  • alkohol może być spożywany w FAKTORI i w najbliższym otoczeniu zlotowego sklepu bez narażenia się na wyrzucenie ze zlotu

  • alkohol może być spożywany w tipi, o ile właściciel wyrazi na to zgodę.

 

 

Indian Time

 

Indian Time to specyficzne zjawisko- ale tylko poza zlotem, bowiem w trakcie jego trwania to rytm życia obozowego. To aktywne życie nocne, które czasem bywa hałaśliwe, spanie do południa, niespodziewane happeningi wczesnym świtem, czy wieczorne oraz nocne wyprawy po przygody. Jest to brak pośpiechu, który towarzyszy nam na co dzień, ale zarazem nie jest to brak poczucia czasu i wyobraźni oraz szacunku dla innych, którego nam nie brak.

 

 

Praktyczne wskazówki, co wziąć a czego nie brać na zlot

 

Jedzenie:

na miejscu będzie faktoria, czyli sklepik z najpotrzebniejszymi artykułami. Niemniej można zabrać ze sobą coś z domu. Odradzamy masło, ponieważ rozpuści się nim dojedziecie na miejsce, tak samo produkty łatwo psujące się, a to ze względu na zazwyczaj wysokie temperatury. Świeże produkty można będzie kupić w okolicznych sklepach lub od okolicznych gospodarzy.

 

Komary i insekty:

jako, że zlot będzie się odbywał w sąsiedztwie lasu i rzeki konieczne jest zabranie ze sobą jakichś preparatów przeciwko jak i po ugryzieniach komarów i insektów.

 

Kuchnia:

ogniska palimy w wyznaczonych do tego miejscach, na nich też można przygotowywać posiłki, dobrze jest więc wziąć ze sobą stary, garnek z pokrywką, którego nie będzie nam szkoda osmolić. Do kompletu przydatny może być kubek, który może posłużyć zarówno do picia jak i do jedzenia oraz duża łyżka, widelec i nóż. Można oczywiście przywieźć ze sobą butlę z gazem, przy której jednak zalecamy dużą ostrożność, szczególnie w ekspozycji na słońce oraz bliskość ognia.

 

Miska:

bardzo przydatna rzecz, można ją wykorzystać do prania, do mycia oraz do wielu innych rzeczy.

 

Nóż:

wspomniany wyżej przyda się nie tylko do jedzenia, ale i w każdej innej czynności w terenie. Najlepiej żeby był to porządny, ostry nóż, nie scyzoryk.

 

Prąd:

ogólnie na zlocie nie ma prądu, dlatego wszelkie urządzenia elektryczne zostawić w domu.

 

Samochód:

samochody zostawiamy na wyznaczonym do tego parkingu, nie ma mowy o wjechaniu samochodem na teren obozu, pomiędzy tipi i namioty! Nawet przy rozładunku bagaży.

 

Siekiera:

polecana jedynie dla planujących rąbać drewno. Drewno do palenia ognia będzie dostarczone przez organizatora lub będzie można zbierać chrust samemu. Nie wycinamy jednak lasu!

 

Spanie:

warto mieć dach nad głową, dlatego jeśli ktoś nie ma tipi, spokojnie może przyjechać z namiotem. Oczywiście do tego należy mieć śpiwór, można też wziąć koc i karimatę. Tipi i namioty są rozstawiane oddzielnie, tipi stoją w kręgu, zaś namioty poza kręgiem.

 

Tipi:

jeśli ktoś przyjedzie z tipi, jak najbardziej może rozbić się w kręgu.

 

Ubrania:

zalecamy ubrania terenowe, praktyczne. Mimo, że zlot odbywa się w lecie, to warto mieć ze sobą długie spodnie, sweter oraz bluzę, ponieważ noce mogą być chłodne. Jeśli ktoś ma strój indiański lub wzorowany na indiańskim, jak najbardziej może czuć się swobodnie. Również widok mężczyzn, którzy mają tylko przepaskę na biodrach lub osób całkiem nagich nie powinien dziwić, zwłaszcza podczas kąpieli. Zalecamy jednak robić to rano lub wieczorem, bo nie każdy musi czuć się dobrze z takim widokiem.

 

Co odradzamy zabierać ze sobą:

  • dziwnych ubrań- co prawda panuje dowolność w doborze stroju, niemniej odradzamy zabieranie szpilek, eleganckich ubrań, z cekinami, ze sztucznych materiałów- w ubraniach praktyczniejszych będzie nam zdecydowanie wygodniej

  • głośno działających urządzeń, czyli na przykład budzików, a urządzenia takie jak radiomagnetofony zalecamy używać w sposób nie zakłócający spokoju innym

  • urządzeń elektrycznych- oficjalnie na zlocie nie ma prądu

  • używek- uczestnik używający środków odurzających zostanie usunięty ze zlotu i zostanie wezwana policja.

 

 

 Etykieta POW-WOW

       POW-WOW to dla indianistów coś niezwykle istotnego, dlatego ważne jest, by zapoznać się z etykietą POW-WOW.

  • Zwracaj uwagę na Mistrza Ceremonii. To on prowadzi i koordynuje całe święto. Ma mikrofon, więc na pewno go usłyszysz. Zapowiada tańce, objaśnia, komentuje. Może odpowiadać na Twoje pytania. Poucza także i objaśnia wszystko gościom i uczestnikom.

  • Goście i widzowie są mile widziani. Zapraszani są do uczestnictwa w różnych ceremoniach, mogą poznawać kulturę indiańską. Oczekuje się jednak od nich okazania szacunku i zrozumienia tego co widzą.

  • Arena jest traktowana jako miejsce święte. Przeznaczona jest wyłącznie dla tancerzy. Powinna być obstawiona ławami, gdzie tancerze mogą usiąść. Innym nie wolno wchodzić na arenę, chyba że Mistrz Ceremonii na to pozwoli. jedynym momentem, kiedy goście mogą przebywać na arenie jest czas, gdy odbywają się wybrane style taneczne.

  • Nie przebiegaj przez arenę, jeżeli chcesz dostać się na drugą stronę. Arenę zawsze trzeba obejść dookoła.

  • Najlepiej jest przynieść ze sobą stołek lub koc, bowiem nie przewiduje się z reguły miejsc siedzących dla widzów. Widzowie siadają zawsze za kręgiem tancerzy, bębniarzy i pieśniarzy, poza areną.

  • Nie siadaj na krzesłach na obrzeżach areny. Są one zarezerwowane dla tancerzy, bębniarzy. Jeżeli pod krzesłem leży koc, oznacza to, że jest ono przez kogoś zajęte. Szczególnie zwracaj uwagę na miejsca przykryte kocem lub szalem. To miejsca zaproszonych gości.

  • Wstań podczas Grand Entry, które zapowie Mistrz Ceremonii i poprosi on każdego o powstanie. Eagle Staff oraz Flaga Amerykańska zostaną wniesione wtedy na arenę. Powinieneś również stać w czasie Flag Song. O to samo będziesz poproszony, kiedy odbywać się będzie Veteran Song oraz Closing Song, podczas których Staff i Flaga będą wyniesione z areny. Podczas tych pieśni zdejmij nakrycie głowy.

  • Nigdy nie nazywaj stroju tancerza kostiumem. Strój ten nazywa się regalia. Nie dotykaj elementów stroju. To może zdenerwować tancerza. Wykonanie stroju i jego poszczególnych elementów pochłania dużo energii, czasu, przemyśleń i jest bardzo kosztowne. Ponadto element taki może łatwo ulec zniszczeniu. Szczególnie nie dotykaj piór, gdyż uważane są one za święte i traktowane z należytym szacunkiem. Jeżeli czujesz potrzebę dotknięcia jakiegoś elementu- zapytaj i poproś o to. Bądź miły.

  • Uważaj kiedy fotografujesz i rób to z należytym szacunkiem. Większość POW-WOW to święta publiczne i fotografowanie jest dozwolone. Mistrz Ceremonii powie kiedy robienie zdjęć jest absolutnie zabronione. Jeżeli jesteś zawodowym fotografem i wiesz, że w przyszłości wykorzystasz te zdjęcia do celów komercyjnych, powiedz o tym tancerzowi. Upewnij się czy tancerz wyrazi zgodę na publikacje zdjęć. Mile widziane jest także propozycja odesłania kopii zdjęcia tancerzowi.

  • Nigdy nie nagrywaj pieśni bez pozwolenia. Pytaj, jeżeli chcesz nagrać piosenkę. Także Mistrz Ceremonii może zawiadomić, aby nie nagrywać podczas niektórych pieśni. Często ludzie stoją dookoła bębniarzy i nagrywają bez pozwolenia. To świadczy o ich szacunku i lepiej jest najpierw zapytać.

  • Na POW-WOW nie dopuszcza się używania alkoholu i narkotyków. Dzisiejsze POW-WOW są wolne od alkoholu i narkotyków. Jeżeli zostaniesz przyłapany pod wpływem alkoholu lub narkotyków zostaniesz wyprowadzony natychmiast poza obszar, gdzie się ono odbywa.

  • Traktuj każdego z szacunkiem, szczególnie starszych. Traktuj każdego z dobrocią. Uważaj na dzieci. Traktuj wszystkich tak jak Ty chciałbyś być traktowany.POW-WOW to święto dla wszystkich. To czas na spotkanie starych, dobrych przyjaciół, jak również czas na poznanie nowych. Nie wstydź się, podchodź, pytaj, rozmawiaj z uczestnikami, bębniarzami, tancerzami, pieśniarzami. I przede wszystkim- DOBRZE SIĘ BAW.

Służby działające na zlocie

Do tej pory na zlotach występowało kilka stowarzyszeń wywodzących się z różnych organizacji indiańskich. Pełniły one różne funkcje. Na tegorocznym zlocie oprócz obwoływaczy i strażników ognia pojawią się Strażnicy Cieksasu pełniący funkcje porządkowych oraz strażników wody.

 

 

Etykieta XXXXVIII Ogólnopolskiego Zlotu Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian stworzona została na podstawie Etykiety Zlotowej ze strony http://www.indianie.eco.pl/zloty/etykieta.html

© 2014 design by Paweł Daab
All rights reserved.

bottom of page